Aktuality

Den vděčnosti

Dnes jsme udělali výjimku a po třech letech jsme se jako společenství opět sešli v "keramičce", dnes již mateřské škole Brána.

Oproti předešlému setkání jsme tentokrát neseděli na bývalých policích a sádrových formách v oprýskané prostoře, ale na kobercích a židlích v krásné učebně mateřinky. Je to obrovský rozdíl a připomínali jsme si ten veliký zázrak, že Bůh nám dal tuto první etapu stavby dokončit.

Podívejte se do fotogalerie.

Nutno podotknout, že před pátečním slavnostním otevřením je potřeba ještě něco dokončit a vylepšit. I tuto sobotu se zde sešlo spousta ochotných lidí, kteří udělali velký kus práce.

Díky všem, věřím, že všichni z toho máme radost.

Celý článek

Slavnostní otevření

Málokomu se chce věřit, že jsme dospěli do finále první fáze stavby a dokončujeme mateřskou školu Brána.

Máme již za sebou hygienickou a hasičskou kontrolu i kolaudaci, nové zařízení je již zapsáno na MŠMT v rejstříku škol.

Díky všem, kdo se na tomto díle podíleli finančními dary anebo různou nezištnou pomocí. Díky Bohu za otevřená srdce.

Taky jsme rádi, že "dobří lidé ještě nevymřeli".

Pokud můžete, přijďte to s námi oslavit.

 

Celý článek

Service project 2012

Prázdniny - to je čas mnoha atypických aktivit.

Pro nás letošní prázdniny jsou hodně pracovní. První týden příprava na akci Service projekt, druhý týden akce sama, mezitím příprava na dětský tábor, poté hned dva týdny tábor pro 60 dětí, po táboře likvidace všeho a úklid, a hned zase práce na stavbě,....

Ale podívejte se na

záznam z uvedené akce. Stojí to za podívání. Asi 35 mladých lidí přijelo na pobyt v naší sborové budově a zároveň nám brigádnicky pomoci se stavbou. Udělal se zase obrovský kus práce. Moc díky všem.

Celý článek

Dotace

Mnozí víte, že jsme v lednu tohoto roku podávali žádost o dotaci z ROP NUTS II - Severovýchod, oblast 2.2 - rozvoj měst. Žádost byla nazvána Brána - regenerace brownfieldu pro základní školu. Podmínky v tomto kole byly oproti minulému hodně zúžené, takže mnoho z toho, co bychom chtěli do žádosti zahrnout, nebylo možné. Prošli jsme postupně různým hodnocením, až ke konečné výběrové komisi. Ta ale vybrala jiných devět projektů. Celou zprávu si můžete přečíst zde.

Jsme tedy velice rádi, že jsme se vloni rozhodli nečekat na dotace a zahájili první etapu stavby - mateřskou školu.

Nyní jsme v období dokončování a posledního srpna chystáme slavnostní otevření zbrusu nové mateřské školy Brána na novém místě.

Další etapa základní školy bude následovat a věříme, že i když je to etapa větší a náročnější, s pomocí vás všech ji zvládneme.

Opravdu jsme moc vděčni každému, kdo s námi vstoupil do spolupráce ať finančním darem, výrobkem nebo jinou pomocí.

Celý článek

Mateřská škola Brána

Stále více lidí se zajímá a vyptává: Jak pokračuje stavba mateřské školy?

Nejlepší je, když je mohu osobně provést a ukázat jim, kam jsme již pokročili, ale ne vždy je to možné, tak vyprávím.

Povím i Vám na netu. Už toho není moc.

V současné době máme vše postaveno, vymalováno, ještě pár nátěrů zbývá dokončit. Obkládáme stěny sociálního zařízení, topíme do podlahy, aby dokonale vyschla dříve než se bude pokládat lino. Potřebujeme ještě osadit svítidla, nainstalovat akustické stropní panely, osadit sanitární vybavení, všechny dveře, nábytek, dekorace, zprovoznit techniku. Pracuje se na zateplení a zaizolování střechy přístavby, připravuje se dětské hřiště (opěrné gabiony jsou postaveny), dokončíme oplocení, připravujeme stavbu chodníků a zpevněných ploch, budeme zateplovat stěny budovy, obkládat podezdívku, zabezpečíme vedlejší stavbu.

Tak to je přibližně vše, co se týká stavby, abychom mohli kolaudovat.

Už máme zapsané děti do obou učeben mateřské školy, personál se připravuje a my se těšíme na okamžik, kdy 31. srpna slavnostně celé zařízení otevřeme a pak už se tam budeme pilně venovat našim ratolestem (ve spolupráci s rodiči), aby nám dobře rostly - k radosti rodičů, naší, celé společnosti i Pána Boha.

Nezapomeňte přijít na otevření!

Celý článek

Noc kostelů

Ačkoli našemu domu neříkáme "kostel", zapojili jsme se již podruhé do akce "Noc kostelů". My náš dům nazýváme: sbor, modlitebna, fara,...

Byla připravena prohlídka objektu, promítání prezentace s výkladem, živá hudba, možnost rozhovorů a občerstvení.

Akce se zdařila a i my jako organizátoři jsme si to pěkně užili.

Přijďte se za rok také podívat.

Celý článek

Zájezd do Švýcarska

Ve dnech 4.-6. května podnikl náš pěvecký sbor Vodopád reciproční zájezd do švýcarského městečka Nesslau.

Cestou tam se zastavil v západočeské obci Černošín, kde společně se Septetem rodiny Čančíkovy uspořádal benefiční koncert ve prospěch Střediska sociálních služeb Víteček. Sál místního kina byl zaplněn a odezva posluchačů maximálně vstřícná, takže zpívání se dařilo náramně, podobně jako sbírka.

Po noclehu ve středisku Vodopád pokračoval do cílového místa. Cestou však zastavil v Kostnici u Bodamského jezera, kde navštívil Husův dům (muzeum se vstupem pro Čechy zdarma) v Husově ulici a podíval se na památný kámen, kde byl údajně upálen Mistr Jan Hus a později i Jeroným Pražský.

Pobyt v Nesslau byl jak pěvecký, tak i turistický. Pěvecká část byla povětšinou s místním partnerským sborem, který všechny zpěváky také ubytoval a také připravil návštěvu některých významných turistických míst, pamětihodností i exkurzi v sýrárně.

Vztahy se ještě více upevnily a věříme, že kontakty budou nadále pokračovat.

Ovládáte-li Němčinu, přečtěte si článeček jedné švýcarské zpěvačky:

 

Nesslau: Chor aus Tschechien zu Gast in Nesslau

 

Singen verbindet - Sprachbarrieren verschwinden

 

Während drei Tagen war der Chor aus Nová Paka Gast des Kirchenchors Nesslau. Die 16 Sängerinnen und Sänger aus Tschechien waren tief beeindruckt von der Natur im Toggenburg und Umgebung.

 

Nach einer etwa zehnstündigen Fahrt kamen die 16 Sängerinnen und Sänger aus Nová Paka, einer Kleinstadt etwa 100 Kilometer nördlich von Prag, am Samstagnachmittag in Nesslau an. Sie wurden vom Kirchenchor Nesslau auf dem Kirchenplatz in Empfang genommen. Als erstes wurde zusammen gesungen, um sich auf den am Sonntagvormittag geplanten Singgottesdienst vorzubereiten. Beide Chöre hatten die Lieder im Voraus einstudiert und so war die erste gemeinsame Probe ein voller Erfolg. Dies war jedoch nicht das erste Mal, dass die beiden Chöre zusammen singen, weilte doch letztes Jahr, anfangs Juni, der Nesslauer Kirchenchor zu Besuch in Nová Paka, wo sie gemeinsam ein Konzert bestritten. Der damals entstandene gute Kontakt wurde nun durch diesen Gegenbesuch vertieft und das Programm dieser drei Tage stand ganz im Zeichen des Kennenlernens des Gastlandes, da die meisten der Besucher vorher noch in der Schweiz gewesen waren.

 

Die Ostschweiz kennenlernen

Eine Sonntags-Carfahrt mit Zwingli’s Reisen nach Rapperswil, entlang des Walensees nach Wildhaus, mit einer fachkundigen Führung durch das Zwinglihaus, sowie am Montag der Besuch der Schaukäserei Stein AR und eine Führung durch Stiftsbibliothek, Kathedrale und Altstadt in St. Gallen vermittelte den Gästen einen Eindruck unserer Region und deren Kultur. Umgekehrt waren die St. Galler Passanten begeistert, als die tschechischen Gäste spontan „Vo Luzern gege Weggis zue“ sangen. Natürlich wurde auch für das kulinarische Wohl der Gäste nach Schweizer Manier gesorgt. Beim gemeinsamen Nachtessen am Sonntagabend durfte natürlich der Schlorziflade nicht fehlen.

Geschenke für die Daheimgebliebenen, z.B. Schokolade, Käse oder der einmalige - für uns Schweizer jedoch ganz alltägliche - in der Schweiz patentierte Kartoffelschäler, wurden fleissig eingekauft.

 

Sprachbarrieren kein Problem

Untergebracht waren die Gäste bei Mitgliedern des Kirchenchores und obwohl die Kommunikation oft durch Sprachbarrieren behindert wurde, hatten alle viel Spass miteinander. Zum Glück sprachen etliche der Besucher etwas deutsch oder englisch. Glücklicherweise sind zwei Mitglieder des Kirchenchors gebürtige Tschechen und dementsprechend waren sie fürs Übersetzung und die allgemeine Verständigung verantwortlich.

Beim Abschied am Dienstagmorgen kam dann etwas Wehmut auf, als sich die Gäste bei strahlendstem Wetter Richtung Heimat auf den Weg machten. Bestimmt wird in Nová Paka und Nesslau in nächster Zeit oft im Internet die Live-Aufnahme des Gottesdienstes mit Pfarrer Lothar Schullerus vom vergangenen Sonntag angeklickt unter www.kirchenstream.ch/nesslau.

Margrit Tyrrell

Celý článek

Velikonoce

O Velikonocích pořádáme dvě oficilení slavnostní akce:

6.4. pátek od 18 hodin

8.4. neděle od 9 hodin

Všichni jsou srdečně zváni.

Tyto svátky jsou pro nás velkým potěšením - přopomínáme si, že Bůh udělal maximum pro každého člověka. A není to vzpomínková událost, protože kdokoli dnes vstoupí do osobního vztahu s Pánem Ježíšem Kristem, zažije jeho lásku a velkou proměnu.

Celý článek

Jarní koncert

Zveme vás na jarní koncert v neděli 1. dubna od 18 hodin ve velkém sále naší budovy.

Vystoupí:

Anna Škreptáčová – hoboj

Kateřina Ochmanová – klavír

dětský sbor Brána

smíšený sbor Vodopád

Septeto rodiny Čančíkovy

Celý článek

Valentýnský večer pro manželské páry

Mateřské centrum Studánka při o.s. Fontána apolu se Sborem JB vás zvou na specielní program pro manželské páry.

Je to čas pro zábavu, občerstvení i poučení a povzbuzení, které každý z nás neustále potřebujeme.

Přijďte do malého sálu MKS v Nové Pace ve čtvrtek 16. 2. 2012 od 19,30

Celý článek

Tenkrát na faře

aneb "Cikáni jdou do nebe"

tak zní pozvánka na promítání filmu, který před několika lety natáčeli vedoucí romského klubu spolu se svou skupinou a dalšími přizvanými hosty.

Film se sice nepodařilo zcela dokončit, ale i to, co je hotové, má svou obrovskou vypovídací hodnotu a stojí za shlédnutí.

Premiéra filmu: sobota 11. 2. 2012 ve velkém sále Jednoty bratrské od 16 hodin.

Celý článek

Proč je stále stát dotován církví?

V uplynulém týdnu vláda ČR jednala a nakonec i schválila zákon o vyrovnání státu s církvemi.

Tato tématika rozvířila nové otázky i vztahy mezi některými lidmi. Málokdo z nich však ví, jak se věci opravdu mají. Zjistil jsem, že i v našem společenství jsou zásadní mezery ohledně tohoto tématu, proto jsem - vyprovokován slovem dnešních Hesel Jednoty bratrské - dnešní kázání jasně zacílil tímto směrem.

Jak to vše vidím (a nevím vše), se můžete dočíst v přiloženém textu:

Kázání 15.1.2012doc.pdf (58,7 kB)

Ještě jeden související odkaz na zákon o církvích:

sb67-49.pdf (193,8 kB)

Celý článek

Podpořili nás

Město Nová Paka

a mnoho různých jednotlivců.
 
Chcete-li se přidat a podpořit celé toto dílo, můžete použít tento kód: