Aktuality

Proč je stále stát dotován církví?

V uplynulém týdnu vláda ČR jednala a nakonec i schválila zákon o vyrovnání státu s církvemi.

Tato tématika rozvířila nové otázky i vztahy mezi některými lidmi. Málokdo z nich však ví, jak se věci opravdu mají. Zjistil jsem, že i v našem společenství jsou zásadní mezery ohledně tohoto tématu, proto jsem - vyprovokován slovem dnešních Hesel Jednoty bratrské - dnešní kázání jasně zacílil tímto směrem.

Jak to vše vidím (a nevím vše), se můžete dočíst v přiloženém textu:

Kázání 15.1.2012doc.pdf (58,7 kB)

Ještě jeden související odkaz na zákon o církvích:

sb67-49.pdf (193,8 kB)

Celý článek

Povzbuzení

Maličko se ohlédnu:

Období příprav na Vánoce bylo tentokrát zbohaceno mnoha ne běžnými starostmi. Jednak tím, že jsme v roce 2011 začali stavbu centra Brána a pak také tím, že v adventu byly vypsány nějaké dotační programy a my jsme se rozhodli je využít.

V předvánočním týdnu bylo potřeba vyřídit ještě několik faktur a náš sborový účet se zásadně ztenčil. Zastavili jsme nakupování věcí, které nebyly nezbytně nutné. Přesto najednou nebylo na některé faktury. Mrzelo mne to, protože mi je z duše odporná nemoc dnešní doby: NEPLATIČISMUS.

Samozřejmě, že jsme se ve společenství modlili za další nové zdroje, vyhledávali každou korunu anebo sami vyhrábli aspoň nějakou drobnou úsporu. Opravdu to nebylo snadné.

Ale Bůh je věrný a povzbudil i některé lidi odjinud, kteří nevěděli o naší situaci, někteří ano, a tak jsme do konce kalendářního roku mohli ještě zaplatit potřebných asi 90 tis.Kč. Tak se najednou seběhlo několik částek, že se chystáme v brzké době vybrat definitivně firmu na výrobu oken a věřím, že než okna dojdou, bude i na zaplacení. Mezitím však musíme platit i další řemeslníky a podobně, takže dobrodružství pokračuje.

Děkujeme upřímně všem dárcům, kteří podpořili naše dílo. Věříme, že s námi zůstanete i nadále. 

Na závěr chci jako jeden vzorek ukázat dar přišlý v obálce od jedné naší kamarádky vdovy z Kanady. Podívejte se:

Celý článek

Akce na přelomu roku

Určitě vás zajímá, co chystáme ve svátečních dnech:

čtvrtek 22.12.       14:30     vánoční besídka MŠ a ZŠ pro rodiče i veřejnost

sobota 24.12.       9:00       vánoční bohoslužby s nadílkou

neděle 25.12.       ------       bohoslužby tentokrát nebudou

úterý   27.12.       17:00     vánoční koncert

sobota 31.12.       16:00     Silvestrovský karneval

neděle 1.1. 2012   16:00     nedělní novoroční bohoslužba s losováním hesel

Celý článek

Mikuláš

V pondělí 5. 12. na pozvání mateřského centra Studánka přišel Mikuláš s andělem. Ve velkém sále a přilehlých prostorách obdaroval všechny přítomné děti oplátkou za písničku, básničku či něco jiného tvůrčího. Všichni také mohli něco tvořit, občerstvit se a popovídat.

Vzkazujeme velké poděkování Mikulášovi a andělovi, že si na nás vzpomněli.

Celý článek

100 let

Budova našeho společenství má za sebou pestrou historii. Její nejstarší část byla postavena r. 1899, další 1904 a ta největší, která tyto domy propojila právě tento podzim slaví 100 roků od svého postavení. O té doby byly realizovány ještě další přístavby a opravy. Poslední zásadní oprava proběhla 1994-5 i opravou fasády.

Jsme moc rádi, že máme takovéhle skvělé zázemí, protože to vše, co se uvnitř děje, je velmi pestré a má veliký dosah.

1. a 2. prosince proběhla oslava stého výročí za přítomnosti představitelů města, Jednoty bratrské a dalších významných osobností a přátel.

Díky všem, kdo se podílí na dobrém chodu této budovy.

Celý článek

Service project 2011

 

Tisková zpráva - Mladí o prázdninách zadarmo staví školu v Nové Pace

Nová Paka – 6.-11. 8. 2011 – Desítky mladých lidí téměř týden pracovaly zcela zadarmo na proměně areálu bývalé keramičky v moderní školské a volnočasové centrum. Účastníci přijeli z různých východočeských měst včetně osmičlenné skupiny vedoucích a návštěvníků rychnovského Centra 5KA.


Téměř třicet mladých a třináct vedoucích z různých měst a volnočasových klubů spojilo své síly a dle slov vedoucího projektu ZŠ Brána, Bohdana Čančíka: „…svou prací na škole už ušetřili mladí statisíce.“ Mladí několik dní dopoledne i odpoledne bourali stěny, odvezli kubíky sutě, nebo asistovali při rozkládání komína keramičky. Vše za použití ochranných pomůcek a dohledu zkušených stavařů a svých vedoucích. Večery věnovali společným hrám, hudbě, čajovně nebo povídání o životě. Akce proběhla ve sborovém domě Sboru Jednoty bratrské v Nové Pace, kde mládež přespávala, jedla i trávila volný čas mezi prací. Mladí lidé se dokonce zúčastnili nedělních bohoslužeb, kde sehráli tři scénky ilustrující moderně pojaté kázání z Bible.

„Service Project je osvědčená akce, kterou organizujeme už poněkolikáté. V překladu to znamená projekt služby (pro druhé, pro místní komunitu). Na rozdíl od jiných rekreačně-výchovných pobytů má jeden obrovský plus: mladí lidé získávají kladný vztah k práci a zažijí, že pomoc druhým je něco, co stojí za námahu. Mnoho výjezdů je spíš konzumně laděných – připravit pro děti další várku zábavy, kterou jsou bombardovány celý rok. My jdeme tak trochu proti proudu – a mladým se to líbí!“ Vysvětlil důvod uspořádání Service Projectu vedoucí rychnovského Centra 5KA, Mgr. Martin Vlasák.  Jeden z rychnovských účastníků vysvětlil, proč přijel na Service Project: „Chci pomoct něčemu dobrému. Pracovat s kámoši a taky si užít srandu.“

Investorem projektu „Brána, regenerace brownfieldu na školní centrum“ je právě hostující Sbor Jednoty bratrské v Nové Pace, který již několik let provozuje ZŠ Brána v prostorách svého několikapatrového sborového domu. Ten byl však rozrůstající škole stále těsnější a tak po dlouhém hledání vhodného objektu zvítězila bývalá budova keramičky z 19. století. Tak se rozjela dlouhá cesta vyřizování stavebních povolení, brigád a shánění partnerů. Možnost podpory je otevřená všem a více informací lze nalézt na https://zsbrana.webnode.cz/.

Mgr. Martin Vlasák, Vedoucí NZDM Centrum 5KA, předseda OD5K10, o.s.
728 939 412
martin.vlasak@od5k10.cz
www.od5k10.cz

Celý článek

Stavební povolení

Přátelé,

jsme nadšení, že jsme 11.7. obdrželi stavební povolení na realizaci projektu Brána v Heřmanické ulici, čp. 340.

Stavba může začít.

Celý článek

Záznam

Přenos bohoslužeb proběhl a zde je odkaz, odkud si vše můžete stáhnout nebo poslechnout.

Celý článek

Přímý přenos

Milí přátelé!

V neděli 3. července můžete s námi společně prožít jednu hodinu. Přitom ještě můžete klidně sedět nebo ležet doma na kanapi.

Český rozhlas totiž opět zavítá do našeho společenství a bude přímým přenosem po celém Česku vysílat bohoslužby z naší novopacké modlitebny.

Začínáme v 9,00.

Samozřejmě, jste-li zvědaví a chcete to zažít "na vlastní kůži", přijďte osobně mezi nás, rádi vás uvidíme.

Celý článek

Švýcaři v Nové Pace

Pěvecký sbor Vodopád navazuje vztahy s pěveckým sborem KIRCHENCHOR NESSLAU.

Přijedou k nám v sobotu 4. 6. 2011, společně uspořádáme koncert v klášterním kostele od 18 hodin, v neděli budeme mít hudební bohoslužby od 9 hodin a pak naši hosté pojedou zpět. 

Celý článek

Podpořili nás

Město Nová Paka

a mnoho různých jednotlivců.
 
Chcete-li se přidat a podpořit celé toto dílo, můžete použít tento kód: